Facilitace

Jen ti, kteří se odváží jít až příliš daleko, mohou přijít na to, jak daleko se dá jít.“

T.S. Eliot

Co je to facilitace


Facilitace je proces vedoucí k efektivnímu a nestrannému jednání a dosažení cílů, ať už jde o rozhodnutí, definici týmové vize či strategie, nalezení řešení problému, týmovou zpětnou vazbu nebo kreativní poradu - identifikaci dalších alternativ a příležitostí. Hlavním úkolem facilitátora je podpořit efektivní komunikaci a diskusi a pomoci účastníkům soustředit se na jádro a věcnou stránku diskuse nikoliv na proces samotný. Facilitátor je vždy nestranný a nemá žádný osobní zájem na výstupu diskuse. Zajišťuje vedení diskuse a dodržování pravidel, směřování k definovanému cíli a shodě v rámci skupiny, zapojení všech účastníků. K dosažení cíle využívá facilitátor různé techniky, nástroje a přístupy.

Kdy se vám může hodit externí facilitátor?

  • Když se chcete plně věnovat obsahu a tématu diskuse a neřešit proces diskuse, její vedení a zápis výstupů z jednání.
  • Když očekáváte nesoulad mezi účastníky, kontroverzi a emocemi nabitou diskusi a je na místě, aby diskusi vedl někdo nezaujatý a nestranný.
  • Když se hodí pohled někoho zvenku, kdo svojí nezaujatostí může formou vedení diskuse a jinými otázkami otevřít skupině jiné obzory a obohatit tak výstup diskuse.
  • Když chcete pracovat s týmem a nebýt "vyčleněn" z diskuse jen díky převzetí role facilitátora diskuse.
  • Když jde o získání týmové zpětné vazby nebo diskusi o otázkách souvisejících s týmem jako takovým.

Jak může spolupráce s facilitátorem probíhat?

Základem je ujasnění očekávání a definice cílů/výstupů pro facilitovanou diskusi i dalších organizačních detailů (lokalita, účastníci, forma apod.) Po realizaci workshopu, porady či setkání zpracuje facilitátor výstupy v domluvené formě a poskytne další doplňující informace k výstupům stejně jako rámcovou zpětnou vazbu na průběh setkání.


Máte zájem o facilitaci nebo více informací? Kontaktujte mě.